Már a bemutatkozásomban is írtam, hogy külföldön élek lassan már öt éve. Anno engem szerencsére nem az anyagi helyzet, hanem a tanulmányaim sodortak másik országba. Az évek alatt többször hallottam kinti magyaroktól, hogy az ittlét nem pontosan olyan, mint azt otthon mondták, ígérték. Vagy épp fordítva, otthoni ismerősök néztek rám döbbenten, amikor meséltem a kinti valóságról nekik. Most szeretnék tisztázni 4 mítoszt, amelyekkel leginkább segíteni szeretnék azoknak, akik gondolkoznak a kiköltözésen.
1 – Külföldön csak mosogatóként vagy felszolgálóként lehet elhelyezkedni
Nem igaz! Tény, hogy sokan közülünk dolgoznak vendéglátásban mosogatóként, szakácsként, szobalányként vagy felszolgálóként. Leginkább azért, mert ezek az állások tipikus szezonmunkák azaz csak pár hónapig, amíg szezon van, tart a szerződésük, utána hazamehetnek a családjukhoz, macskájukhoz Magyarországra és csak a következő szezonra jönnek újra ki. Továbbá a mosogatói és szobalány állások azért népszerűek, mert nem igényelnek komoly nyelvtudást, így azok is találnak munkát, akik még nem rendelkeznek biztos idegennyelv-tudással. De van élet a vendéglátáson túl is. Sokan dolgoznak az építőiparban, szépségiparban vagy az oktatásban. Sőt, vannak kint köztünk praktizáló orvosok és ügyvédek is.
2 – Milliomosként fogok hazatérni annyira jól lehet kint keresni
Ha kapásból cégvezetőként helyezkedsz el külföldön, akkor ez az állítás teljesen igaz. De mint az előző pontban kifejtettem, többen alulról kezdjük meg külföldi kalandjainkat és törünk folyamatosan felfelé, mint a talajvíz. Így már most szólok, az első időkben inkább nehezebb lesz anyagilag. Gondoljunk csak bele, már maga a kiköltözés egy pénzszivattyú: lakásbérlés, kaució, bérlet, bútor, étel… Ezért ajánlott vastag pénztárcával nekivágni az ismeretlennek. Aztán természetesen a kemény munka kifizetődik és ha átváltjuk az adott havi keresetet forintra, máris gazdagnak érezhetjük magunkat. Itt viszont van egy bökkenő: csak Magyarországon pénznem a forint. Máshol marad az adott ország pénzneme és keresetünk már nem tűnik olyan soknak. Viszont ha okosan beosztjuk a pénzünket, spórolunk és továbbra is keményen dolgozunk, tény, hogy a kinti keresetből több mindent, könnyebben megengedhetünk majd magunknak.
3 – Nem kell nyelvet tanulnom mert csak időpazarlás és a nyelvi környezetben úgyis majd rám ragad
A kosz, kérlek szépen, a kosz fog itt rád ragadni nem a nyelv! Úgyhogy olvasd végig a posztot, likeolj be a Facebookon majd menj le a könyvesboltba nyelvkönyvet venni! Legalább a legalapabb nyelvtannal legyél tisztában mielőtt kijössz külföldre munkát vállalni. Hogy világos legyek: minimum valamilyen alapszinten kommunikálni, hogy a munkatársaiddal megértesd majd magad. Utána úgyis megesik a szívük rajtad és segíteni fognak. Onnantól kezdve ragadni fog a nyelv. Viszont az alapokkal tisztában kell lenni ahhoz, hogy ne rosszul tanuljuk meg a nyelvet. De komolyan érdemes egy nyelvtanfolyamra befizetni még Magyarországon, hisz annyi jó nyelvtanár és nyelviskola van. Érdemes nem unatkozni hagyni őket.
+1 – Ég veled Túró Rudi, hurka, kolbász és jó magyar konyha!
Ugyan kérlek! Elhiszem, hogy a helyi specialitások esetleg különböznek az otthon megszokott ízektől, de mások is megmondták, hogy a változatosság gyönyörködtet. Ha mégis hiányzik a hazai, mára már annyi honfitársunk költözött külföldre, hogy lassan nincs olyan európai nagyváros, ahol ne lenne egy magyar bolt. Ha mégis akadna ilyen, akkor keresd fel az adott helység Facebook csoportját, ott biztos van valaki, aki szívesen hoz ki neked egy kis hazai csemegét.
Ha tetszett a bejegyzés kövess bátran a Facebookon! 🙂